Digitális tananyagelemek az interneten
Az ókori görög világ tanításához
Választott témaköröm az ókori görög világ tanításához kapcsolódó digitális tananyagelemek és segédletek. Az itt felsorolt elemek általános iskola 5. és gimnázium 9. évfolyamának tananyagához egyaránt kapcsolhatók.
A videotanar.hu oldalon fellelhető anyagok általános iskola 5-8. osztályának munkájához nyújthatnak segítséget. Az általam választott videó önképzésre, ismétlésre alkalmazható, segíti az órán elhangzott ismeretek elmélyítését a görög istenek és hősök témakörében.
http://videotanar.hu/tortenelem/az-okori-gorog-es-a-romai-vilag/az-okori-gorogok-istenek-hosok/
A következő kép a Nemzedékek Tudása Tankönyvkiadó honlapjáról regisztráció után elérhető segédanyagok közül való. Célja a görög gyarmatosítás folyamatának bemutatása és átláthatóságának biztosítása, tanulói értelmezés segítése. Akár számonkérés, gyakorlás során is használható szemléltetésként, a gyarmatosítás leírásához.
http://www.ntk.hu/multimedia/tortenelem_I_CD/tartalom/kep/1_5/04.jpg
A görög istenek családjának áttekintéséhez és Athén fegyverkezési terveinek megértéséhez nyújthatnak segítséget a szintén ebből a forrásból szerzett ábrák.
http://www.ntk.hu/multimedia/tortenelem_I_CD/tartalom/kep/1_6/04.jpg
http://www.ntk.hu/multimedia/tortenelem_I_CD/tartalom/kep/1_5/05.jpg
Ezek az oktatóprogramok rejtvény/teszt formájában ellenőrzik a diákok tudását az ókori görögökre vonatkozó ismereteik tekintetében.
http://altsuli.hu/tort/okor/keretokeur.html
http://www.tabdi.hu/suli/tabdisuli.php?id=rejtv
Ezen az oldalon további, ehhez hasonló feladattípusok talalhatóak gyakorlás, összegzés céljából: http://www.gyakorolj.hu/oktato/otodiktortenelem.php
A sulinet tudásbázis oldalán az összefoglaláshoz használatos szimulációk közül választottam ki az alábbit:
Reflexió:
A digitális segédanyagok után folytatott keresés sok új, a tanítás során felhasználható lehetőséget mutatott, amelyek alkalmazásáról eddig nem feltétlenül gondolkodtam. Az interneten megtalálható ábrák, játékok és videók az általam bemutatottakon kívül még igen nagy számban és változatban állnak rendelkezésre, pedagógusként fontos ezek ismerete és nyomon követése. A bejegyzésemben közölt anyagok mellett IKT és web 2.0 témakörben keresgélve a következő további hasznos oldalakat találtam:
http://socrative.com/ tanár szoba létrehozásával különböző feladatok készítése a csoportnak
https://tagul.com/ szófelhő-készítő kulcsfogalmak kiemeléséhez, ismétlő/gyakorló feladatokhoz
http://issuu.com/ történelmi (és számos más) témájú cikkek lelőhelye, publikálásra lehetőség, pl. kutatómunkához
http://www.fotor.com/ montázskészítő tanárok/diákok számára, közös munkához
http://learningapps.org/ játékkészítés, feladatkészítés az órákra
http://photopeach.com/ zenével/hanggal kísért slideshow-k, kvízkérdések